• Liceum ALA to szkoła alternatywna, ze zindywidualizowanym planem nauki dla każdego ucznia, z przyjazną i kompetentną kadrą oraz stałą opieką psychologiczną. ALA przyciąga do siebie uczniów z całego kraju. Liceum ALA jest składową Zespołu Szkół Artystycznych i Akademickich ALA w Częstochowie.

• Organem prowadzącym szkołę jest Towarzystwo Edukacji Otwartej we Wrocławiu (www.teo.org.pl).

• Szkoła działa w oparciu o autorską koncepcję szkół ALA Mariusza Budzyńskiego.

• Program opiekuńczo - wychowawczy szkoły realizowany jest metodą tutorską. Zamiast wychowawstwa klasowego, każdy uczeń wybiera spośród nauczycieli, swojego tutora, z którym planuje własny rozwój edukacyjny i osobowościowy.
  • Od września 2008 ALA została uznana za szkołę eksperymentalną z zachowaniem uprawnień szkoły publicznej. Eksperyment jest realizowany pod opieką merytoryczną Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie

• Zgodnie z zasadami szkoły, każdy uczeń może realizować indywidualny plan, tok, a czasem też program nauki. Zindywidualizowany tok nauki wprowadzany jest po pierwszym adaptacyjnym okresie nauki w szkole.

• Ocenę wiedzy i umiejętności z każdego przedmiotu ustala nauczyciel uwzględniając samoocenę ucznia i wpisuje ją do semestralnej karty realizacji programu.

• W Liceum ALA możliwa jest promocja śródroczna - uczeń może być promowany w dowolnym miesiącu roku szkolnego. W przypadku nieotrzymania promocji uczeń ma zaliczony materiał z zajęć, z których uzyskał ocenę promującą i może ubiegać się o zezwolenie na warunkowe uczestnictwo w zajęciach z tego przedmiotu w klasie programowo wyższej.

• Uczniowie ALA uczą się na kierunkach: artystycznym lub akademickim.

• W ALA realizowane są dodatkowe przedmioty
  • ALA to szkoły przyjaźni, samodzielności i odpowiedzialności. Ponadto przyświecają nam następujące wartości

• ALA to szkoła kameralna

• Rekrutacja do ALA trwa przez cały rok